Ludzki organizm ma wiele naturalnych odruchów. Jednym z nich, jest wypadanie włosów. Jeżeli mieści się w granicach normy, taki stan nie powinien wzbudzać niepokoju. To normalne – możemy bowiem obserwować nawet do stu wypadających włosów dziennie. Problem pojawia się wtedy, gdy wypada ich znacznie więcej. Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów? Sprawdźmy to!

Zła dieta i stres a wypadanie włosów

Powszechnie mówi się, że „jesteśmy tym, co jemy”. Zdrowie w dużej mierze zależy od tego, czym się na co dzień odżywiamy. Jeżeli jemy wyłącznie posiłki typu fast food, to nasze włosy nie będą wyglądać pięknie. Będą na pewno częściej się przetłuszczać i elektryzować. Zimą może być to duże utrapienie, z racji tego, że dość często w tym okresie nosimy nakrycia głowy.

Jedzenie w pośpiechu, czy gotowych produktów lub wysoko przetworzonej żywności również może tylko zaszkodzić. Szczególnie jeżeli je się w stresie. Mówi się przecież, że stres jest największym prowokatorem problemów zdrowotnych we współczesnym świecie. To on powoduje osłabienie i wypadanie włosów. Przez stres i przemęczenie włosy mogą być cienkie, matowe i łamliwe. Można o nie jednak zadbać, stosując odpowiednią suplementację. Bardzo ważna jest również zmiana diety oraz odpoczynek.

Przyjmowanie leków a wypadanie włosów

Włosy niekoniecznie muszą wypadać przez stres. Jeżeli w naszym życiu stres odgrywa drugoplanową rolę, wypadanie włosów może być uwarunkowane przyjmowaniem niektórych leków.

Na ubytki we włosach narażone są osoby, które stosują długotrwałą terapię farmakologiczną. Przyjmowanie silnych leków, czy to na problemy skórne, czy inne dolegliwości, może działać szkodliwie na mieszki włosowe. Warto zatem dobrze zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. W ten sposób można być przynajmniej świadomym niepożądanych skutków ubocznych, a także próbować innych rozwiązań, które wzmocnią włosy.

Hormony a wypadanie włosów

Inną przyczyną wypadania włosów mogą być zmiany hormonalne, tzw. łysienie androgenowe. To najczęściej występująca przyczyna łysienia zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jest ono spowodowane hormonem, który zwie się dihydrotestosteron. Nie da się całkowicie wyleczyć takiego łysienia, niemniej jednak można pobudzić mieszki włosowe i wspomóc ich produkcję włosa. W tym celu stosuje się:

  • terapię miejscową, która utrzymuje się tylko w trakcie leczenia i może odpuścić po kilku tygodniach od odstawienia preparatu leczniczego;
  • kurację miejscową z zastosowaniem specjalnych ampułek, które korzystnie wpływają na metabolizm mieszków włosowych, stymulując wzrost włosa;
  • leczenie doustne;
  • zabiegi trychologiczne – mezoterapia, światłoterapia, przeszczep komórek macierzystych, inne zabiegi wspomagające leczenie łysienia androgenowego;
  • przeszczep włosów – skuteczne w przypadku trwałej utraty znacznej części włosów.

Zła pielęgnacja

Wzmożone wypadanie włosów może być również spowodowane źle wykonywanymi zabiegami fryzjerskimi, a także niewłaściwą pielęgnacją. Zbyt częste prostowanie, suszenie, farbowanie, lakierowanie i inne tego typu czynności, mogą bardzo osłabiać kondycję włosów, przyczyniając się do ich nadmiernego wypadania. Aby uratować swoje włosy, warto zaprzestać pielęgnacji i stosowania silnych preparatów do stylizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *