Ucho, czyli narząd słuchowy, może gromadzić woskowinę. Jest to jedna z naturalnych reakcji organizmu, który chroni wnętrze ucha oraz przewód słuchowy przed pyłami, bakteriami oraz grzybami. Gromadzące się w uchu zanieczyszczenia są usuwane na zewnątrz. Niestety czasem może dojść do sytuacji, w której woskowina gromadzi się do takiego stopnia, aż tworzy grudkę, która zatyka przewód słuchowy. Jak pozbyć się problemu z zatkanym uchem? W jaki sposób usunąć zalegającą woskowinę z przewodu słuchowego? Na te pytania odpowiemy sobie w dzisiejszym materiale.
Dlaczego ucho zatyka się woskowiną? Jakie są tego objawy?
Ucho zatyka nam się najczęściej podczas kąpieli np. na basenie. Gdy woskowina nagromadza się w uchu dochodzi do powstawania tzw. czopa woskowinowego. Ten w kontakcie z wodą rozmiękcza się, a co za tym idzie, zwiększa swoją objętość. Niemniej jednak do gromadzenia się wydzieliny woskowatej w uchu, może dochodzić z wielu innych przyczyn. Ryzyko wystąpienia czopa woskowinowego jest większe u dzieci, emerytów, czy też osób noszących aparat słuchowy.
Gdy ucho zatyka wosk, mogą towarzyszyć temu objawy, takie jak:
- uporczywy i nieustający ból ucha oraz świąd;
- szumy słyszalne wewnątrz ucha;
- uczucie przepełnionego kanału słuchowego;
- postępujący niedosłuch;
- kaszel.
Aby pozbyć się problemu z zatkanym uchem, należy udać się do laryngologa, oraz wykonać badanie otoskopowe z użyciem specjalnego przyrządu. Laryngolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób związanych z uszami, nosem, zatokami, a także krtanią i gardłem. No dobrze, jak w takim razie pozbyć się uporczywej woskowiny z ucha samodzielnie? Czy można wyczyścić ucho w domu?
Jak czyścić uszy w środku? Zalecenia
Przede wszystkim warto pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie czyścić ich patyczkami do uszu. Ten produkt jest wykonany do tego, aby czyścić jedynie małżowinę uszną, a nie przewód słuchowy. Czyszcząc ucho patyczkiem można tylko pogorszyć sprawę. Warto również wspomnieć o tym, że przy nadmiernym usuwaniu woskowiny, można narazić się na jej nadprodukcję.
Najpopularniejszymi metodami na usunięcie zbędnej woskowiny z ucha, są płukanki, czyli irygacje oraz ręczne usuwanie woskowiny – tymi metodami posługuje się lekarz laryngolog. Jednak aby samodzielnie usunąć wosk z ucha można pokusić się o zastosowanie środków rozpuszczających. Warto pamiętać jednak, że istnieje wiele przeciwwskazań do tego, by stosować płukanki. Należą do nich przede wszystkim: cukrzyca; niewydolność nerek; chemioterapia; hemofilia; czy też terapia lekami przeciwkrzepliwymi.
Aby nie narażać się na problemy ze słuchem, spowodowane niewłaściwym czyszczeniem ucha, warto udać się na usuwanie woskowiny z przewodu słuchowego do laryngologa. Przed zabiegiem warto użyć bezpiecznego środka, który rozpuści wosk i ułatwi jego ekstrakcję.