Stomatologia estetyczna w ostatnich latach znacząco się rozwinęła. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w tej dziedzinie stał się bonding. Technika polegająca na poprawie wyglądu i kształtu zębów za pomocą kompozytu żywicznego. Jest stosunkowo niedroga, szybka i daje spektakularne efekty już po pierwszej wizycie u dentysty. W artykule przyjrzymy się najważniejszym aspektom na temat tego zagadnienia.
Czym jest bonding stomatologiczny? I jak długo utrzymują się jego efekty?
Estetyczna odbudowa zębów – to właśnie bonding. Technika ta polega na nieznacznym wytrawieniu szkliwa, co zwiększa przyczepność kompozytu. Jest nim specjalna żywica, którą nakłada się na zęby, aby je wyrównać. Materiał ten jest bardzo plastyczny i może być dopasowany zarówno do kształtu, jak i koloru zęba. Metoda ta jest często stosowana do poprawy krzywych lub przebarwionych zębów. Niemniej może być rozwiązaniem również w przypadku luk, np. między jedynkami.
Czas utrzymywania się efektów bondingu zależy tak naprawdę od indywidualnych czynników i nawyków pacjenta, w tym diety. Ogólnie jednak bonding stomatologiczny utrzymuje się od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Aby przedłużyć jego trwałość, zaleca się regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz przestrzeganie prawidłowych zasad higieny jamy ustnej.
Czy bonding na zęby jest odpowiedni dla każdego pacjenta?
Warto pamiętać, że bonding nie jest odpowiedni dla każdego. Decyzja o tym, czy może być zastosowany, zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, stanu zębów i oceny stomatologicznej pod okiem specjalisty. Lekarz może stwierdzić, że w danym przypadku rozwiązaniem dla poprawy estetycznej zębów nie jest bonding. Zobacz: bonding stomatologia. Stomatologia oferuje jednak również inne metody w tym zakresie – ale o tym później.
Bonding stosuje się w celu poprawy estetyki zębów, które są krzywe, przebarwione lub uszkodzone. Jednak w przypadku większych uszkodzeń, czy ubytków, metoda ta może nie być wystarczająca. Oznacza to, że lekarz może zalecić zastosowanie innego sposobu odbudowy estetycznej uzębienia, np. koron, czy licówek. W niektórych przypadkach, gdy zęby są ponadprzeciętnie krzywe, konieczne może być leczenie ortodontyczne przed bondingiem. Przeciwwskazaniami mogą być również choroby dziąseł, wrzody w jamie ustnej, czy próchnica. W takich wypadkach pacjent powinien najpierw wyleczyć istniejące zmiany, a następnie skonsultować się z lekarzem, w celu podjęcia dalszych kroków.
Jakie są alternatywne metody poprawy estetyki uśmiechu?
Nie we wszystkich przypadkach bonding może być wykonany. Niemniej istnieją alternatywne metody na poprawę estetyki uśmiechu. Oprócz wspomnianych koron i licówek popularnymi zabiegami są:
- wybielanie zębów;
- piaskowanie i skaling;
- profesjonalna higienizacja.
Wszystkie powyżej wymienione metody – z uwzględnieniem bondingu, mają swoje wady i zalety. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o tym, którą metodę wybrać, zaleca się konsultację stomatologiczną. Dentysta pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie – dopasowane oczywiście do indywidualnych potrzeb pacjenta. Warto przy tym pamiętać, że bonding nie jest alternatywą dla aparatu ortodontycznego. Nie jest przy tym również tak trwały, jak licówki, czy korony. Aby utrzymać jego efekty na dłużej, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, w tym higienę jamy ustnej.